Vatandaşlık işlemleri için, Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğüne müracaat edilmeden önce, yabancının kendisinin veya vekilinin(Noter tastikli vekaletname ile) Vatan Caddesi Fatih İlçesi İl Emniyet Müdürlüğü A-Blok Kat:1'de bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü İdari Büro Amirliğine "Dilekçe, Pasaport Fotokopisi ve İkamet Tezkere Fotokopisi" ile birlikte başvurarak, Türkiye'de ikamet ettikleri süreleri gösteren bir belge alması ve bu belgeyi aldıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir.

Emniyet Müdürlüğünce Vatandaşlık

Başvurusunda İstenen Belgeler

  • Pasaportun ve ikamet tezkeresinin aslı

  • İki adet fotoğraf

  • Yabancı uyruklu şahsa ait Cumhuriyet Başsavcılığından alacağı Sabıka kaydı

  • Çalışma izni varsa fotokopisi, öğrenim görüyorsa Öğrenim Belgesi

  • T.C. Vatandaşı akrabalarının nüfus cüzdanlarının fotokopisi ve adresleri

  • Nüfus ve vatandaşlık Müdürlüğüne müracaat edildikten 1 ay sonra Muhsine Hatun Mah. Çifte Gelinler Cad. No:29 Kumkapı/Fatih adresinde bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü Vatandaşlık Büro Amirliğine müracaat edilmesi gerekmektedir.
  • T.C. Vatandaşı ile evlilerden: Türk vatandaşı eşine ait ait 2 adet fotoğraf, Nüfus Müdürlüğünden alacağı adrese dayalı Nüfus Kayıt Örneği, yazımız sayısı ve Türk vatandaşı Eşi ile billikte Muhsine Hatun Mah. Çifte Gelinler Cad. No:29 Kumkapı/Fatih adresinde bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü Vatandaşlık Büro Amirliğine müracaatının sağlanması

DUYURULAR

E-Randevu Sistemimiz Hizmete Açılmıştır. Randevu alınmadan işlem yapılmayacaktır.

E-Randevu Sisteminden Randevu alırken Eş ve Çocuklar ayrı pasaport sahibi iseler işlem yapılacak her pasaport için ayrı randevu alınması gerekmektedir.

Şubemiz tarafından hazırlanan ikamet tezkerelerini, şahıslar bizzat kendileri pasaportları ve teslim fişleriyle birlikte gelerek almalıdırlar.